działanie przeciwne tendencjom.

W Jezuickiej formie rozeznawania jedną z reguł jest tak zwane działanie przeciwne tendencjom. W skrócie i najprościej polega to na tym, że mamy dwa stany duchowe, które nie są zależne od nas.

Pierwszym z nich jest tak zwane pocieszenie. Jest to stan, w którym nasza dusza skacze podobnie jak czerwony kapturek z koszyczkiem w lesie. Mamy wtedy łatwość w kontakcie z Bogiem, łatwość modlitwy i ogólnie cały świat mamy wrażenie, że się do nas uśmiecha.

Drugi stan to stan dla nas trudniejszy, wszystko przychodzi nam z trudem, najchętniej zaszylibyśmy się pod kocem i nie wychodzili z niego cały dzień, nie mamy ochoty się modlić, a jeśli już to robimy przychodzi nam to z trudem i nie czujemy obecności naszego Taty.

A zatem nasze działanie przeciwne tendencjom będzie polegało na tym, iż:

1. W stanie pocieszenia powinniśmy tonować radość. Przez to będziemy ludźmi zrównoważonymi duchowo. Przez tonowanie akurat w moim przypadku działa to w ten sposób, że np. idę sobie korytarzem w pracy i akurat mam głowę lekko pochyloną. Na pozór wygląda, że jestem smutny, ale to tylko pozory gdyż jestem bardzo wesoły. Moje serduszko jest szczęśliwe i czuje się przytulone do mojego Boga.

2. W stanie odwrotnym powinniśmy podnosić głowę wysoko do Boga i przebywać w jego obecności (Nie mamy prosić żeby Bóg zabrał ten stan, bo widocznie taki mamy mieć). Jest to trudniejsze aniżeli pierwszy przypadek. Czasem trzeba podłożyć rusztowanie pod naszą głowę żeby je podnieść. Czasem nie jest to możliwe gdyż wolelibyśmy stanąć w końcu kościoła w najczarniejszym jego punkcie i powoli łza za łzą powolutku płakać. I nie wiemy czemu :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *