DUSZA = tafla szkła.

Ostatnio pojawiło mi się w głowie, albo ktoś mądrzejszy mi je podsunął …
Naszą duszę porównałbym do bardzo ogromnej tafli zamarzniętego szkła…
Jeśli wyobrazimy sobie taki stan rzeczy wtedy łatwiej nam rozumieć swoje wnętrze. Przykładowo Św. Teresa z Avila w swoim dziele „Zamek Wewnętrzny” porównuje duszę do zamku składającego się z wielu mieszkań a w samym jego centrum mieszka nasz PAN.

Ja sobie w tym przypadku wyobrażam to jako taflę szkła, drobne ryski i zarysowania to mogą być nasze mniejsze lub większe przewinienia, możemy je usunąć przez spowiedź święta. Mogą również zdarzyć się sytuację, że te rysy nawet pomimo spowiedzi tkwią w nas i są ukryte poniżej i bardzo ciężko je usunąć. One tam po prostu tkwią i bardzo trudno do nich się dostać, gdyż powierzchnia jest już bardzo zamrożona i jest wręcz niemożliwym, chyba, że weźmiemy kilof. W takich sytuacjach mam wrażenie bardzo się męczymy. Wtedy moim zdaniem istnieją dwie możliwości. Pierwsza z nich mówi o tym, że oddajemy Bogu naszą sytuację, nasz ból, nasze zarysowanie na szkle i ufamy, że
je usunie / lub pozostawi, ale pokaże, że można z nim żyć / lub pozostawi i będzie nas kochał i dawał siłę coraz bardziej kochać naszą wewnętrzną bliznę.

Druga mówi o tym, że bierzemy kilof i potrzebne narzędzia, próbujemy to wykopować/wydostać, ale nam się nie udaje, w pewnym momencie stoimy nad naszym zarysowaniem i kopiemy w to, ale nic się nie dzieje, potem jedno zarysowanie prowadzi do innego (grzechu) a potem do pęknięcia. Może się tak dziać gdy nie radzimy sobie, bo jedynym sposobem na wybaczenie jest miłość. Jezus powiedział ja jestem drogą, prawdą i życiem. Czyli tak naprawdę wszystkim czego potrzebujemy, reszta jest tylko dodatkiem do naszego życia na ziemi.

Przez naszą taflę szkła kiedy jest naprawdę czysta przechodzi światło, światło nie z tego świata, światło Boga dzięki, któremu czujemy pokój w duszy, czujemy ciepło Boga, które nie może pochodzić z tego świata gdyż świat nie daje takiego pokoju. Pokój ten utrzymuje się jeżeli utrzymujemy przyjaźń z Bogiem. My odchodzimy, on nigdy nas nie opuszcza choć zły duch często gęsto chce to nam wmówić. Człowiek jest słabym stworzeniem ze względu na swoją naturę, kuszą nas pożądliwości, oczy, ręce dlatego potrzebujemy przyjaźnić się z naszym Stwórcą, aby mieć siłę na nasze życie.

Ten świat przeminie, wszystkie przedmioty przeminą, a nasza dusza będzie wieczna.
Pytanie tylko czy ta dusza będzie szczęśliwa ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *